Головна
Форум
Галерея
Контакти
FOR FOREIGN PARTICIPANTS
Науково-дослідна робота (О.Є. Хоменко)

СИСТЕМА РЕСУРСОЗБЕРІГАЮЧИХ ТЕХНОЛОГІЙ ВИДОБУВАННЯ, ОБРОБКИ ТА ВИКОРИСТАННЯ НОВИХ ДЕКОРАТИВНИХ МАТЕРІАЛІВ У БУДІВНИЦТВІ

 

Керівник НДР: канд. техн. наук, доц. О.Є. Хоменко

Виконавчий керівник: завідувач інноваційного відділу НДЧ М.В. Нетеча

 

Головною ідеєю проекту є доведення до логічного завершення та поєднання результатів окремих досліджень у систему ресурсозберігаючих технологій з випуском конкурентоспроможних декоративних матеріалів і використання їх у інноваційних будівельних проектах.

Метою роботи є розробка та апробація технологій видобування, обробки та використання нових декоративних матеріалів для підвищення інноваційного, інвестиційного та промислового потенціалу України. Згідно зазначеної мети поставлені наступні науково-практичні завдання:

1.  Розробити ресурсозберігаючу технологію видобування джеспіліту монолітними блоками для однієї із шахт Криворізького басейну.

2. Розробити безвідходну технологію обробки джеспіліту без зниження якості отриманих декоративних матеріалів.

3. Розробити інноваційні технології використання джеспіліту у проектуванні та обробці внутрішніх інтер'єрів споруд з урахуванням художньо-декоративних властивостей матеріалу.

Новизною роботи є те, що сьогодні в Україні джеспіліт у вигляді декоративного матеріалу не видобувається, але є перспективною сировиною для каменеобробної промисловості поряд з такими матеріалами як граніт, мармур, лабрадорит та ін. Джеспіліти, що за суттю є кварцитами, як і дрібнозернисті граніти можуть бути віднесені до класу довговічних декоративних матеріалів. Висока блочність структури у поєднанні з декоративністю відкриває широкі можливості з виготовлення якісних облицювальних плит для оброблення внутрішніх інтер'єрів споруд.

Сучасна туристична, інноваційна і як результат, інвестиційна привабливість обласних центрів України цілком залежить від художньо-естетичних властивостей декоративних матеріалів, які використовують архітектори, скульптори та дизайнери. В умовах недостатнього державного фінансування масове використання в будівництві імпортних матеріалів веде до втрати промислового та «вимивання» фінансового потенціалів регіонів, підтримання закордонних виробників та втрати історичного обличчя регіональних центрів країни. Не враховуються вікові особливості України як держави з найрізноманітнішими в світі запасами будівельних і декоративних матеріалів. Отже обробка внутрішніх інтер'єрів залізничних та автомобільних вокзалів, станцій метрополітенів та швидкісних трамваїв, підземних переходів, фойє і вестибюлів громадських приміщень, споруд культурно-спортивного призначення, а також стадіонів, лікарень, офісів, власних будинків доцільна з використанням більш дешевих, якісних і довговічних декоративно-художніх матеріалів місцевого виробництва. Тому розробка і впровадження технологій видобування, обробки та використання декоративних матеріалів на прикладі Криворізьких джеспілітів є нагальною задачею на даному етапі збільшення інноваційного, інвестиційного та промислового потенціалу України.

Результатом роботи є створення ресурсозберігаючих технологій видобування, обробки та використання декоративного джеспіліту, що дасть інноваційний, інвестиційний, промисловий та соціальний ефекти для України. У кожній із окремих технологій видобування, обробки та використання джеспілітів не достає промислових експериментів, ув’язки між собою та уточнення окремих результатів досліджень і отримання комплексного економічного ефекту. Тому виконання проекту передбачає отримання наступної науково-технічної продукції:

– розробка методики обґрунтування раціональних параметрів підповерхово-камерної системи розробки (розміри та кількість очисних камер у поверсі, розміри міжкамерних та міжповерхових ціликів та ін.) з видобування монолітних блоків джеспіліту підземним способом;

– розробка методики використання природних властивостей (тріщинуватості, блочності, смужкуватості та ін.) для підвищення рівня безвідходності виробництва облицювальних матеріалів;

– розробка методики проектування внутрішніх інтер'єрів споруд з урахуванням художньо-естетичних властивостей декоративних матеріалів із джеспіліту (плитка, мозаїка, розетки, багети, панно, поверхні та ін.).

Тривимірне моделювання внутрішніх інтер’єрів споруд