Головна
Форум
Галерея
Контакти
FOR FOREIGN PARTICIPANTS
Науково-дослідна робота (І.А. Ковалевська)-2

РОЗРОБКА ТЕХНІЧНИХ ПРОПОЗИЦІЙ З ЗАПОБІГАННЯ ВИВАЛОУТВОРЕНЬ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ПІДГОТОВЧИХ ВИРОБОК НА ГЛИБОКИХ ГОРИЗОНТАХ ШАХТ «ЧЕРВОНИЙ ПАРТИЗАН» І «ДОВЖАНСЬКА-КАПІТАЛЬНА» ДП «СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ»

 

Керівник НДР: д-р техн. наук І.А. Ковалевська

Відповідальний виконавець: д-р техн. наук Г.А. Симанович

 

Метою роботи є наукове обґрунтування технічних рішень із запобігання вивалоутворень при проведенні підготовчих виробок на глибоких горизонтах шахт «Червоний партизан» і «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит». 

Основні наукові результати полягають:

– в обґрунтуванні й розробці геомеханічної моделі, що включає основні елементи системи «породний масив-кріплення виробки», обов'язкових до врахування і спільного розгляду при описанні процесів переміщення порід навколо виїмкового штреку;

– у встановленні комплексу нових закономірностей впливу параметрів вугільного пласта, структури й механічних характеристик породних шарів вуглевміщуючої товщі на напружено-деформований стан елементів системи «породний масив-кріплення виробки»;

– в обґрунтуванні технічних пропозицій із запобігання вивалів порід покрівлі в призабойному просторі проведеного виїмкового штреку.

Висота зони вивалоутворення в покрівлі змінюється від 1,4...1,5 м на початку виїмкових ділянок і до 1,0...1,1 м посередині. Ширина зони вивалоутворення зменшується від 3,6...3,8 м (початок виїмкових ділянок) до 3,2…3,4 м (середина виїмкових ділянок). Зменшення розмірів зони вивалоутворення обумовлено збільшенням потужності першого породного шару безпосередньої покрівлі.

Глибина зони порушених порід у підошві виробки поширюється до 4,3 м на початку виїмкових ділянок і до 3,5 м у середній частині. Така глибина порушень дозволяє здійснювати ефективне анкерування порід підошви тільки з боків виробки у стійок рамного кріплення.

Епюри вертикальних і горизонтальних напружень навколо штреку

 

Підвищення несучої здатності кріплень гірничих виробок є перспективним напрямком використання міцнісних властивостей породного масиву поряд зі зниженням концентрацій напружень у матеріалі кріплення шляхом їх більш рівномірного перерозподілу по її контурі.

У ході проведення досліджень створена модель для розрахунку напружено-деформованого стану масиву навколо підготовчої виробки для умов шахт «Червоний Партизан» і «Довжанська-Капітальна», що включає геомеханічні й конструктивні параметри системи «вміщуючі породи-кріплення».